Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Ukončení cyklistické sezóny na Vyškovsku

Datum vytvoření

5. 1. 2010, 14:55:00

Období článku

28. 9. 2009

Rubrika

Zápisky z akcí

Ukončení cyklistické sezóny na Vyškovsku

Na přelomu září a října proběhla vyhodnocení dvou akcí, které se zaměřují na aktivní trávení volného času ve spojení s poznáváním blízkého i vzdáleného okolí. Pořadateli jsou dobrovolné svazky obcí (DSO) v daném mikroregionu, a tak bývá jednou ze základních podmínek úspěšného absolvování návštěva všech sdružených obcí.

Svátek sv. Václava – 28. září – mají v kalendáři zatrženo všichni, kteří vyrazili poznávat přírodu a historii Ždánického lesa a Politaví. Stalo se již tradicí, že tento den stejnojmenný DSO vyhlašuje výsledky. Sdružuje 27 měst a vesnic, takže se účastníci mají co ohánět. V období letních prázdnin musí do speciálního pasu získat razítko z každé obce, aby tak stvrdili její návštěvu. Všichni, kterým se to podaří, jsou pak pozvání na závěrečné vyhodnocení. Jednotlivé obce se v pořádání srazu střídají, letos jej hostily Křižanovice.

Na místním fotbalovém hřišti uvítalo cyklisty prosluněné podzimní odpoledne. A hned vzápětí také předseda DSO pan Šimandl a starosta Křižanovic pan Cenek. Úspěšným cyklistům předali památeční listy a drobnou pozornost. V minulosti to bylo například tričko s emblémem svazku nebo příslušenství k bicyklu. Letos si pořadatelé nachystali dárek s cyklistikou přímo nesouvisející, přesto neméně praktický – multifunkční kapesní nůž. Mnoho účastníků pak ještě potěšila výhra v bohaté tombole. A kdo nic nevyhrál, spravil si chuť uzenou klobáskou.

V doprovodném programu proběhla beseda se zástupci Police ČR. Starším účastníkům vysvětlili, jak se chovat v dnešním stále rostoucím provozu na silnicích. Pro nejmladší pak nachystali prohlídku policejních vozidel. Jednotlivé body programu vyplnila skupina Careta z Křenovic.

První říjnová sobota patřila vyhlášení výsledků DSO Drahanská vrchovina. Při plnění podmínek poznají cyklisté severní část vyškovského okresu. Pro získání razítka však tentokrát nestačilo pouhé navštívení obce. Účastník musel do pasu nejdříve napsat správnou odpověď na otázku vztahující se k obci a pak teprve získal příslušné razítko. Celkem musel navštívit 12 obcí DSO Drahanská vrchovina, a to od 1. ledna do 31. srpna 2009.

Vyhodnocení soutěže začalo ve Studnicích brzy po deváté hodině ráno. Po jeho skončení cyklisté vyrazili na závěrečnou cyklojízdu, aby symbolicky uzavřeli skončenou sezónu. Trasa nebyla nikterak náročná co do kilometrů, na účastníky však čekalo několik nástrah v podobě recesistických soutěží a úkolů. Některé pravověrný cyklista vůbec nevyužije, například trénink v lukostřelbě případně procházku v oblacích (opičí dráha připravená pracovníky z lanového centra Baldovec). Našly se však i zcela praktické disciplíny, jako bylo hledání pumpičky v bedně plné – velmi mírně řečeno všelijakého nepořádku. Dle rčení "těžce na cvičišti, lehce na bojišti" se to může hodit všem, například při hledání založeného pasu před cestou do zahraničí.

Cíl této spanilé jízdy se nacházel v lanovém centru Baldovec, kam účastníci dorazili kolem poledne. V průběhu oběda proběhlo vyhodnocení doprovodných soutěží a následně vyhlášení výsledků. Nejlépe si se všemi úkoly poradil František Tihelka z Letonic, člen KT Noha Bučovice.

Také této akci přálo počasí, i když ráno ukazovala rtuť teploměru pouhých pět stupňů. A snad nám bude přát i v příštím roce, až budeme vyrážet na další výlety za poznáním našeho regionu.

Ing. Roman Volek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice