Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Jak šel celý svět okolo Brna

Datum vytvoření

5. 1. 2010, 14:42:00

Období článku

28. 9. 2008

Rubrika

Zápisky z akcí

Jak šel celý svět okolo Brna

Už dlouhá léta se v jihomoravské metropoli koná dálkový a turistický pochod Jede Kudrna okolo Brna. V posledním desetiletí se akce pořádá jako součást prestižní IML (The International Marching League – Mezinárodní liga chodců).

Historie ligy sahá do roku 1987, kdy byla v Tokiu založena zástupci Japonska, Nizozemí, Belgie, Švýcarska, Lucemburska, Rakouska, Dánska a Irska. Jako jeden z jejích předchůdců se uvádí nizozemský pochod Nijmegen Vierdaagse, jehož počátky sahají až do roku 1909. V současnosti sdružuje 22 států včetně České republiky. Každá členská země může uspořádat pouze jednu akci ročně, která je zapsaná na seznamu IML. V ČR je to právě brněnský pochod. Pochod je vždy alespoň dvoudenní. Pro pravidelné účastníky byl vytvořen systém oceňování. Podle těchto pravidel je možné získat různá ocenění, např. evropský nebo světový chodec.

Samotná akce probíhá téměř jako každý jiný pochod u nás. Ráno přijdete na místo startu, přihlásíte se (i když zde je lepší se přihlásit předem), obdržíte plánek trasy a můžete vyrazit. Kromě běžných věcí, které si člověk bere na pochod, nezapomene si většina účastníků připnout na batoh malou vlaječku země, ze které přijeli a kterou reprezentují. Na první pohled tak uvidíte, zda kolegu pozdravit Grüss Gott, bonjour nebo konničiwa. Mnoho národností poznáte také podle typického chování. Zatímco Němci, Rakušané nebo Irové nezapomenou ochutnat české pivo, Japonce spatříte, jak zaníceně fotografují a filmují vesnický folklór v okolí Brna.

Turisté v České republice si letos připomínají ještě jednu velkou událost – 120 let od založení Klubu českých turistů. Oslavy výročí spojila Jihomoravská oblast právě s pořádáním mezinárodního pochodu. Hlavním místem oslav se stal hrad Veveří, který se majestátně tyčí nad Brněnskou přehradou. Pro příchozí byl přichystán bohatý program – výstava o historii klubu, ochutnávka v hradní vinotéce, vystoupení country skupiny, pro děti různé hry a soutěže. Na památku si účastníci mohli odnést diplom, odznak nebo příležitostné razítko. Možnost zúčastnit se pohodlně obou akcí využili i turisté z KT Noha Bučovice. V sobotu ráno je trasa pochodu nejprve vyvedla z Bystrce na hráz přehrady. Zde na účastníky čekala první kontrola. Pro bučovické turisty o to příjemnější, že tady narazili na kamaráda ze Slovenska. Odtud je to jen pár kroků do Podkomorských lesů, které se začínaly pomalu halit do podzimního hávu. Pochodníci vystoupali k Ríšově a Helenčině studánce, kde se nacházela další kontrola. A pokud se vám jména studánek zdají povědomá, určitě to není náhoda. Právě sem totiž umístil Vilém Mrštík děj svého románu Pohádka máje.

Bučovické turisty nyní čekal sestup k hradu Veveří, kde už byly oslavy v plném proudu. Po malém občerstvení jsme se vydali po levém břehu brněnské přehrady do cíle. Jak jsme se blížili k Brnu, na cestách jsme potkávali čím dál víc turistů s vlaječkami na batozích. Celý svět prostě přijel za Kudrnou, aby společně vyrazili kolem Brniska na túru.

Ing. Roman Volek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice