Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Zájezd do Jizerských hor

Datum vytvoření

16. 4. 2009, 13:55:00

Období článku

2. 8. 2008

Rubrika

Zápisky z akcí

Zájezd do Jizerských hor

V týdnu od 26. 7. do 2. 8. 2008 uspořádal Klub turistů Noha TJ Bučovice autobusový zájezd zaměřený na pěší turistiku zejména v oblasti Jizerských hor. Chráněná krajinná oblast Jizerské hory byla vyhlášena v roce 1967 a zaujímá území o rozloze 350 km2. Převážná část Jizerských hor je tvořena hrubozrnou žulou. Větráním žuly vznikly rozmanité skalní útvary, kamenná moře a divoké rokle s vodopády.

Cestou do místa ubytování ve Vratislavicích u Liberce absolvovali účastníci zájezdu po zastávce v Nymburku vycházku od hradu Valečova přes Drábské světničky (zajímavé skály nedaleko Mnichova Hradiště) do obce Příhrazy. Nedělní túra začínala v obci Desná, z níž se vydali k vodopádu Černé Desné, k přehradě Souš (byla postavena v letech 1912-1915) a přes obec Jizerka do Kořenova. V pondělí navštívili v okolí obce Hejnice zajímavé skalní útvary zvané Frýdlantské cimbuří a Polední kameny, jakož i druhý nejvyšší vrchol české části Jizerských hor Jizeru (1 122 m).

Úterý patřilo návštěvě Ještědu (1011 m), na který turisté vystoupili z obce Machnín. Ještěd patří mezi naše nejnavštěvovanější vrcholy. Známý je 92 m vysoký hotel z 60. let ve tvaru rotačního hyperboloidu s televizními a rozhlasovými vysílači..

Středeční program zahrnoval výstup na nejvyšší horu české strany Jizerek Smrk (1124 m). Na Smrku se kdysi stýkaly hranice tří zemí (Čech, Lužice a Slezska). Výchozím místem túry byly Lázně Libverda. Trasa vedla přes Hubertku, Tišinu, Nebeský žebřík a končila v Novém Městě pod Smrkem. Na Smrku byla v roce 2003 vybudována volně přístupná kovová rozhledna. Zajímavostí byla i návštěva pramene Novoměstské kyselky, který je rovněž volně přístupný.

Šestý den zájezdu si turisté prohlédli hrad se zámkem ve Frýdlantu. Na Oldřichovském sedle se seznámili s fandou trampingu a majitelem vcelku pozoruhodné trampské hospody. Pak se vydali do nedalekého skalního města (např. viděli Lysé skály a Skalní hrad). Na páteční výlet bučovičtí turisté vyšli opět z Desné. Tentokráte to bylo k Protržené přehradě (jde o zbytky přehrady, která se rok po dokončení 18. září 1915 protrhla. O život při tom přišlo 62 lidí). Další cesta vedla na Tanvaldský Špičák, na němž se nachází rozhledna z roku 1909. Ve Smržovce pak turisté na chvíli poseděli v hospůdce U Pivrnce, která patří známému kreslíři Urbanovi. Na stěnách visí obrazy s jeho karikaturami.

Sobotní vycházka začínala v Josefově Dole a její trasa vedla k nejhezčímu vodopádu Jizerek - vodopádu Jedlové. Pak následovala zpáteční cesta do Bučovic. Zájezdu se zúčastnilo 29 osob. Počasí bylo po celý týden příznivé.

Ing. Jaroslav Mlejnek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice