Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Zájezd do údolí Wachau

Datum vytvoření

16. 4. 2009, 13:54:00

Období článku

16. 6. 2007

Rubrika

Zápisky z akcí

Zájezd do údolí Wachau

V sobotu 16. 6. 2007 v 06:30 h odjížděli bučovičtí turisté autobusem z parkoviště u Arkády na cykloturistickou a turistickou akci do Rakouska. Převážná část se jich pak vydala v 11 h na kole ze známého městečka Melk (mohutný klášter) romantickým údolím Wachau do Kremže, zbytek pak zvolil kratší trasu pro pěší.

Wachau - vinářská oblast Dolního Rakouska. Hlavní město Krems an der Donau, česky Kremže, 24.000 obyvatel. Říční přístav. Průmysl hutnický, strojírenský, potravinářský. Současné město vzniklo spojením Kremsu (doložen 995) a Steinu (město od 1144). Prvně připomínán v roce 995, ve XII. století dvorec Babenberků a ražba nejstarší rakouské mince Kremser pfennig, v XVI. století centrum reformace. Zachováno historické městské jádro, farní kostel z XV. století. Údolí Wachau, nejznámější vinařské oblasti Rakouska vděčí za svá neuvěřitelně rafinovaná a elegantní bílá vína nejen vysoké úrovni mnoha vinařů, ale také přímo ideálním přírodním podmínkám. Chladné větry z oblasti Waldviertelu propůjčují Wachauským vínům společně s teplotně regulujícím účinkem modrého Dunaje kořeněnou chuť a eleganci, panonské proudy z jihu dávají "wachauským" sílu a plnost. Na mnoha staletí starých, nadmíru odvážně založených terasách se daří vínům světového zvuku. Návštěvníka okouzlí přitom nejen množství jedinečných vín, ale také jedna z nejkrásnějších krajin kontinentu. Oblast Wachau byla teprve nedávno povýšena do stavu světového kulturního dědictví (zápis do knihy UNESCO). Daří se zde však nejen vínům, ale i ovocným stromům, zvláště meruňkám. Tak zdravé stromy se hned tak jen nevidí.

Cesta po levém břehu Dunaje je velmi příjemná. Většinou vede po rovině nebo mírně s kopce, takže je možnost si prohlížet okolní přírodu. Zaujaly nás vinice na strmých svazích, před nimiž byly často vystavěny kamenné zídky. Přemýšleli jsme, kolik práce asi dá jejich celoroční obdělávání a ošetřování a zda vůbec vynaložená námaha stojí za to. V městečku Dürnstein (má přívlastek "perla Wachau") byl podle pověsti před cca 800 lety tajně vězněn anglický král Richard Lví srdce. Nad městem sse tyčí zřícenina hradu z 12. století. Ve Willendorfu stojí nadrozměrná kamenná napodobenina Willendorfské venuše, asi 28.000 let starého symbolu plodnosti, který tu byl nalezen.

40kilometrovou trasu jsme zakončili v Kremži, městě známém podle své hořčice. Akce se zúčastnilo 50 osob a její organizaci technicky dobře zvládla cestovní kancelář Čebus. Ke spokojenosti účastníků jistě přispělo i celkem příjemné slunečné počasí. Do Bučovic jsme přijeli 15 minut po 20. hodině.

Ing. Jaroslav Mlejnek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice