Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Bučovická padesátka po čtyřicáté

Datum vytvoření

16. 4. 2009, 13:51:00

Období článku

20. 9. 2008

Rubrika

Zápisky z akcí

Bučovická padesátka po čtyřicáté

V sobotu 20. září 2008 se uskutečnil již 40. ročník dálkového a turistického pochodu Bučovická 50. Uspořádal ho Klub turistů Noha (OKČT a OT TJ Bučovice) ve spolupráci s DDM Bučovice. Místem startu bylo ČD a DDM Bučovice. Trasa pochodu vedla většinou přes Ždánický les. Z nabízených tras si pěší vybrali trasy od 5 do 50 km, cykloturisté pak od 20 do 100 km. Kontroly byly umístěny u Černčínské hájenky, u dětského tábora Jitřenka, U Kříže a u Jalového dvora. Celkově se zúčastnilo 95 osob, z toho 70 "pěšáků". Nejstarším účastníkem byl Karel Podešva z Kyjova (nar. 29. 1. 1929). Na trase 50 km byl nejstarším Rudolf Pecher (ročník 1938).

Nižší účast byla ovlivněna též chladným a deštivým počasím předchozích dní. V den pochodu sice nepršelo, ale teplota se pohybovala kolem 11 stupňů Celsia. Na startu obdrželi účastníci barevnou mapku s popisem tras, v cíli příležitostná razítka, barevný diplom a suvenýr (odznak - placku).

Padesátkaři pak ještě tričko s motivem pochodu. Všem chutnal guláš připravený pod vedením šéfkuchařů Zdeňka Hladila ml. a Františka Doupovce.

Pořadatelé děkují sponzorům pochodu, kterými byli KPB Intra Bučovice, Kokr Brankovice, Městský úřad Bučovice, Autodoprava Dašovský a firmě Shocart Zlín za poskytnutí mapových podkladů.

První ročník Bučovické padesátky se uskutečnil (ještě pod hlavičkou Junáka) 28. 10. 1969. Hlavními organizátory byli Gusta Kratochvíl a Jan Hykrda. Tehdy byl pochod startován z nádvoří bučovického zámku a byl pojímán jako závod na čas. Po prezenci od 06:30 h se vyráželo v jednotný čas, tj. v 7 hodin, na dvaceti nebo padesátikilometrovou trasu. Dvacítka vedla z Bučovic přes Křižanovice, Rašovice , Mouřínov a Kloboučky do Bučovic, padesátka pak ve směru na Slavkov a Vyškov. Trasu objížděla motorizovaná dvojice, která účastníkům poskytovala občerstvení (teplý čaj) a někdy ze zákrytu kontrolovala, zda někdo nepodvádí, tj zda nevyužívá nepovoleného běhu. V několika ročnících však mimo soutěž prakticky celou trasu běželi místní sportovci Petr Kotyza a Jaroslav Haluza. Značná část trasy vedla také po silnici - např. do Slavkova se šlo po silnici E 50.

Místa startů a trasy se několikrát měnily. Start býval též několikrát z klubovny na koupališti. Na start některých tras byli účastníci převáženi autobusem. Např. v roce 1981 začínala trasa na 15 km z rozcestí u Červeného kříže nad Ždánicemi. V roce 1984 byl start této trasy ze žel. zastávky v Nevojicích. V roce 1989 byly trasy 25, 35 a 50 km zakončeny na turistické základně ve Vřesovicích.

Bučovičtí turisté organizují kromě Bučovické padesátky každý rok tyto pochody: v únoru Pochod Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, 30. dubna Předmájový večerní výšlap, v listopadu Vřesovickou 100 a v prosinci Mikulášský pochod.

Ing. Jaroslav Mlejnek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice