Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Zájezd na Orlí hnízdo a do Salzburgu

Datum vytvoření

16. 4. 2009, 13:29:00

Období článku

17. 6. 2006

Rubrika

Zápisky z akcí

Zájezd na Orlí hnízdo a do Salzburgu

Klub turistů Noha TJ Bučovice uspořádal dne 17. 6. 2006 zájezd na Orlí hnízdo a do Salzburgu. Vyjížděli jsme v pátek půl hodinu před půlnocí.

Po několika zdravotních zastávkách jsme zaparkovali v 07:30 h na parkovišti Kehlstein (říká se mu též Obersalzberg) nedaleko obce Berchtesgaden. Odtud vyjíždí německé autobusy (zpáteční lístek stojí t.č. 13,50 EUR) na vrchol stejnojmenného názvu. My jsme jeli jako úplně první v 07:40 h. Cesta nahoru měří 6,5 km a zpřevodované autobusy překonají bez problémů velmi strmé stoupání (729 m). Silnice byla postavena v roce 1939 za 13 měsíců. Poprvé byl použit při její výstavbě v horských podmínkách horký tekutý asfalt.

Z horního parkoviště prochází návštěvníci 124 m dlouhý tunel, na jehož konci je výtah pro 15 lidí, jenž nás vyvezl za 41 vteřin o 124 m výše. Z bývalého Hitlerova sídla se dochovala jen čajovna (Kehlsteinhaus či Teehaus), která leží v nadmořské výšce 1834 m. Dnes je v ní restaurace. Tato budova se zachovala jako jediná. Ostatní (Hitlerův Berghof, Bormannův a Göringův dům) byly zničeny při bombardování spojeneckými vojsky v roce 1945. Z Kehlsteinu jsou velmi pěkné výhledy na okolní hory (např. Watzmann), jezero Königstein a obec Berchtesgaden, případně 10 km vzdálená Salzburg. Místy jsme procházeli přes sněhová pole.

Na prohlídku vrcholu stačí cca 1 hodina. My jsme sjížděli dolů po 1,5 hodině. To už jsme potkali 5 autobusů, jedoucích nahoru. Z parkoviště jsme jeli naším autobusem k jezeru Königsee. Museli jsme překonávat klesání 14 %. Jezero označováno jako nejčistší v Německu a je možnost se po něm projet lodí ke kostelu sv. Bartoloměje. Jezero má 5 km2, je 8 km dlouhé a 1,2 km široké; největší hloubka činí 190 m.

Dalším místem, které jsme navštívili, bylo město Salzburg. Má 150.000 obyvatel. Je označováno za nejhezčí město Rakouska. Pro zachovalost mnoha historických památek je město nazýváno Římem severu. Proslulo i tím, že je rodištěm W. A. Mozarta, na jehož počest je tu každoročně pořádán hudební festival. Mozartův rodný dům ve staré části města se těší značnému zájmu turistů. Centrem města je Rezidenční náměstí (Residenplatz) obklopené historickými budovami. Na věži tu každý den vyhrává zvonkohra s 35 zvony Mozartovu melodii. Západní stranu náměstí zaujímá velký komplex kláštera sv. Petra. Další z klášterů - Nonnberg - je nejstarším ženským klášterem Evropy. Nad městem na kopci se tyčí pevnost Hohensalzburg, jedna z nejzachovalejších středověkých staveb.

Na závěr zájezdu jsme zavítali ke klášteru Melk a projeli údolí Wachau, kudy vede kolem Dunaje příjemné cyklostezka. Do Bučovic jsme přijeli 1,5 hodiny před půlnocí. Akce se zúčastnilo 53 osob.

Ing. Jaroslav Mlejnek

© 2002—2022
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice