Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Zimní pochod Obstarčat

Datum vytvoření

15. 4. 2009, 15:03:00

Období článku

24. 1. 2004

Rubrika

Zápisky z akcí

Pochod Obstarčat

Jednoho dne se staří přátelé, kteří se scházeli v oblíbené hospůdce na dobrém pivečku rozhodla založit cech Obstarčat. Každý rok na Vánoce pak domlouvají na konec ledna příštího roku vycházku do zimní přírody Ždánického lesa.

Sraz letošního ročníku byl 24. ledna na nádraží ČD v Bučovicích. Vlakem ve 12:06 účastníci odjeli do Jestřabic, kde je tradiční start pochodu. Již za jízdy přečetl předseda Obstarčat Jiří Adámek zápis z minulého ročníku. Všechny zápisy jsou pečlivě vedeny v sešitu s pevnými deskami a obsahem by stačily i na knižní vydání. Není to však jediný "rituál", který celou akci provází a které jsou každoročně po pochodu zaznamenány.

Hned po vysednutí z vlaku se účastníci vyfotili u bran Stabily. Následovalo připnutí teploměru na batoh Ladi Zbožínka a mohlo se vyrazit. Pěší přesun probíhal po silnici směrem na Snovídky až k turistickému rozcestí "Haluzické polesí" u dětského tábora. Zde se konala první zastávka a občerstvení ze zabíjačky pana Haluzy a také první odečtení venkovní teploty (poprvé se měřilo už ve vlaku - 30 °C). Po posilnění domácí pálenkou se obstarčata vydala po zelené turistické značce směrem k místu U kříže.

Asi po jednom kilometru následovala další tradiční zastávka - u studánky Bezdýnka. Vzhledem k silnému pramenu i při -10 °C voda nezamrzla a nebyla ani moc studená. Než jsme došli ke kříži, zastavili jsme se ještě dvakrát - u stromu se zvláštním útvarem a v serpentinách.

U kříže jsme rozdělali oheň, opekli si přinesené špekáčky a ohřáli zkřehlé ruce. Poté co jsme oheň uhasili, vydali jsme se po Bohuslávce do Vícemilic. Když jsme přišli před hospodu U Máčala, už se smrákalo. Přesto jsme se poskládali před zábradlí na společné foto.

V hospodě začal předseda obstarčat sepisovat zážitky z čerstvě absolvované akce. Mezitím dorazil i Karel Pazourek s harmonikou a zábava začínala nabírat na obrátkách. Poslední účastníci se domů rozešli až po půlnoci. Tak zase za rok!

Ing. Roman Volek

© 2002—2022
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice