Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Víkendový zájezd do východních Čech v květnu 1999

Datum vytvoření

14. 4. 2009, 16:48:00

Období článku

9. 5. 1999

Rubrika

Zápisky z akcí

Zájezd do východních Čech

Bučovičtí turisté uspořádali druhý víkend v květnu autobusový zájezd do severní části Žďárských vrchů. V pátek 7. 5. vládlo velmi chladné počasí a tak i vyhlídky na víkend v nebyly v tomto směru velmi vábné. Cestou do místa ubytování se autobus zastavil v příjemném městečku Polička (rodiště B. Martinů), které si účastníci měli možnost prohlédnout. Zajímavostí města jsou poměrně dobře dochované městské hradby a některé církevní památky. Ubytování bylo zajištěno v bývalém dětském táboře u Budislavi. Všem jistě přišly vhod vytápěné chatky.

V sobotu ráno následovala turistická vycházka do Budislavských skal. Všechny překvapil vzorně uklizený borový les. Vydali se po žluté a pak červené turistické značce přes Městské a Toulovcovy maštale k Vranici a kolem Kolumbova vejce a Kazatelny k nedávno vyhořelé turistické chatě Polanka (její rekonstrukce však probíhá velmi rychle). Budislavské skály se všem líbily. Přispělo k tomu i nečekaně pěkné slunečné počasí. Je to poměrně neznámá oblast a stojí za to jí vidět. V létě se sem vyplatí přijet na borůvky. Autobus přejel ke zřícenině hradu Košumberk. Nevhodná otevírací doba však znemožnila jeho prohlídku. A tak zájezd pokračoval plánovanou návštěvou Litomyšle. Je zde pěkný zámek a rodná světnička Bedřicha Smetany. Cestou zpět vystoupila část turistů a prošla od Jarošova po červené značce do Budislavi. Na této trase byly ale jen dva skalní útvary.

V neděli 9. 5. navštívili turisté nejprve památník v Ležákách. Toto pietní místo připomíná vyvraždění 40 obyvatel v době po atentátu na Heydricha. Důvodem bylo ukrytí vysílačky v blízkosti této obce. O její existenci však občané neměli ani potuchy. Výklad z kazety k této smutné události je proveden velmi vhodnou formou a připomene hrůzy, které by se již nikdy neměly opakovat. Z Ležáků odejel autobus do Slatiňan k prohlídce hippologického muzea. Všude samé koně - zejména na obrazech. Součástí zámku je pěkný park - v jeho zadní části chovají (co jiného) koně. Po obědě v Havlíčkově Brodě (doporučena všem budiž restaurace "Na rynku") se autobus přesunul do Nového Rychnova a odtud se turisté vydali po červené značce na Čeřínek - známá rekreační oblast u Jihlavy (v zimě je zde osvětlený lyžařský svah). Cestou stojí za to odbočit ke skalnímu útvaru Čertův hrádek. Po krátkém občerstvení autobus nabral ten správný směr a kolem půl osmé večerní přijel zpět do Bučovic.

Ing. Jaroslav Mlejnek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice