Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Vycházka na Větrníky

Datum vytvoření

15. 4. 2009, 14:47:00

Období článku

10. 4. 2005

Rubrika

Zápisky z akcí

Hvězdicový výstup na Větrníky

V neděli 10. dubna uspořádal KT Noha další vycházku do okolí Bučovic. Aprílové počasí zrovna ukázalo svou odvrácenou tvář. Nedělní počasí nebylo nijak vlídné – bylo chladno a zataženo, občas se zvedl čerstvý vítr. Po sobotním dešti se navíc dalo čekat, že polní cesty budou blátivé. Přesto se několik odvážných turistů a jezevčík Kvido vydali hodinu po poledni směrem na Větrníky.

Počáteční kilometry vedou po červené značce silnicí na Vyškov. Před Bohatými Málkovicemi se však značka stáčí do polí. Nyní už jsme se pozorně dívali po každém kousku trávy, který by nám usnadnil cestu. Na vrchol Větrníku (394 m n. m.) jsme se nakonec dostali bez větších problémů. Tam už na nás čekali turisté z Hlubočan (rovněž členové KT Noha), kteří přišli po červené značce z druhé strany. Cyklistů, kteří měli dorazit z třetího směru jsme se však nedočkali – zvolili vyjížďku po silnici na Lutršték.

"Větrníky – národní přírodní rezervace (28,55 ha, vyhlášena r. 1951) – patří mezi největší a nejcennější stepní rezervace na jižní Moravě. Výskytem některých druhů rostlin, které zde dosahují severní hranice svého rozšíření, se řadí mezi rezervace evropského významu. Mezi teplo- a suchomilnou květenou ponticko-panonského typu se vyskytuje 23 druhů chráněných a 43 druhů ohrožených rostlin, jako např. kavyl tenkolistý. Stepní lokalita s různými druhy hmyzu (brouci, motýli, několik zajímavých druhů kobylek a sarančí). Stopy pobytu paleolitického lovce a kočovníka z období kultury se šňůrovou keramikou." Tolik turisticko-vlastivědný text mapy KČT 87.

Na svazích Větrníků probíhal poslední souboj zimy s jarem. Poslední zbytky sněhu předávaly pomyslné žezlo rozkvétajícím petrklíčům – prvním poslům jara. Z Větrníků je také za jasného počasí široký výhled do okolí.

Zpáteční cesta s sebou přinesla více "dobrodružnějších" zážitků. Polem jsme sestoupili k Letonskému potoku a pokračovali po polní cestě. V údolí byla cesta více blátivá a bylo na ní také méně trávy, po které by se dalo jít. A tak jsme místy přeskakovali na břeh potůčku a místy zpět na cestu. Podle toho kde bylo více trávy nebo kde byla cesta schůdnější.

Až jsme došli na dohled k Letonicím. Cesta se změnila téměř v bažinu. Bylo to zrovna u místního zemědělského družstva, ve kterém jsme zahlédli někoho na mopedu. Rozhodli jsme se tedy zariskovat a dírou v plotě prošli dovnitř. Vydali jsme se směrem, kde jsme tušili možný východ ven. Nakonec jsme se další dírou v plotě ocitli k nemalému úžasu přihlížejících diváků na fotbalovém zápase domácího mužstva. Někteří turisté využili situace a v bufetu si zakoupili malé občerstvení.

Poté jsme již po zelené značce definitivně zamířili k domovu. Přes nepřízeň počasí jsme se vraceli spokojeni s odhodláním se na Větrníky brzy vrátit. Až bude lepší počasí a stráně rozkvetou pestrobarevnými květy.

Ing. Roman Volek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice