Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> První jarní eurovýšlap

Datum vytvoření

15. 4. 2009, 14:39:00

Období článku

19. 3. 2005

Rubrika

Zápisky z akcí

Zájezd na Znojemsko

V sobotu 19. března uskutečnil klub turistů Noha Bučovice tradiční autobusový zájezd na krajské zahájení nové turistické sezóny. Akci letos pořádali ve spolupráci s rakouskými kolegy turisté ze Znojma. A přestože do jara ještě několik hodin zbývalo, nesla akce název První jarní eurovýšlap.

Oficiální zahájení naplánovali pořadatelé na 9 hodinu na znojemském hradě. I když jsme vyjížděli už v 7.15, na nádvoří hradu jsme dorazili o nějakou tu čtvrthodinku později a nalezli ho téměř prázdné. Na odchodu jsme zastihli známé turisty z Brna (včetně bošovického Synečka), s kterými jsme se alespoň pozdravili.

U opuštěných stánků si zájemci koupili památeční odznak jarních kilometrů nebo placku eurovýšlapu. Pro vášnivější sběratele byly k mání i placky ze starších ročníků. K dispozici bylo také několik razítek do památníků. U stánku s občerstvením pak bylo možné potěšit něčím dobrým i svůj žaludek. Dokonce i porcí teplého guláše.

Mezitím se účastníci zájezdu rozdělili na dvě skupiny. První část se rozhodla zariskovat a vydala se kolem Dyje do Šatova. Ostatní zvolili návštěvu Louckého kláštěra a do Šatova se nechali zavést autobusem. V Šatově byla na druhou hodinu odpolední objednána návštěva Malovaného sklepa.

Loucký klášter založil roku 1190 znojemský kníže Konrád Otta se svou matkou Marií. Klášter je ukázkou nevšední architektury doplněné řadou dalších uměleckých artefaktů, například jedinečnou klášterní knihovnu.

V průběhu asi devadesátiminutové prohlídky se návštěvníci seznámí s historií kláštera, se kterou je také spjato jméno Prokopa Diviše – českého vynálezce bleskosvodu. Další část expozice zahrnuje historii vinohradnictví a vinařství ve znojemské oblasti. Součástí je nejen ukázka strojů, které se používali při pěstování vinné révy a zpracování hroznů, ale také přehled nejznámějších odrůd. Prohlídka je zakončena ochutnávkou vína a každý návštěvník dostane na památku stylový suvenýr - koštovačku.

Vycházka aktivnější skupiny nakonec nebyla tolik blátivá, jak jsme očekávali. Při krátké zastávce v hospodě v Konicích jsme místní štamgasty zaujali nejen naší novou vlajkou. Živě se zajímali především o původ našeho názvu – zda náhodou nesouvisí s Petrem Bezručem, který prý měl také skupinu s názvem Noha.

Z Konic jsme vystoupali na vyhlídku Sealsfieldův kámen. Odtud jsou pěkné výhledy na údolí Dyje s přehradou. Shodli jsme se ale, že je příliš brzo – zatím šedé stromy nejsou moc fotogenické. Lepší by to bylo s jarním listím nebo ještě lépe na podzim. Sestoupili jsme k řece a podél Dyje pokračovali pod Šobes. Odtud jsme po silnici došli do Šatova.

Chvíli nám trvalo, než jsme prošli vesnici a nalezli Malovaný sklep. Sklep je vyhloubený v pískovci a v letech 1938–1968 ho naivními malbami vymaloval jednoruký umělec Maxmilián Apetauer. Průvodce návštěvníkům také předvede, v jakých podmínkách toto lidové dílo vznikalo.

V obrazech jsou zachyceny nejen známé stavby, ale také výjevy z českých dějin. Některé obrazy dokládají dobu, ve které vznikaly. V osudu jiných se naopak zračí osud celé země, jako je tomu například v obraze pohraniční pevnosti. Po válce vyškrábal nápis oslavující vůdce a nahradil jej mottem "Pravda zvítězí!"

Na závěr jsme se ještě zastavili v Příměticích u památníku Prokopa Diviše. Památník však byl zavřený, a tak jsme si jenom prohlédli pamětní desku věnovanou tomuto významnému přírodozpytci a vynálezci spolu s replikou jeho bleskosvodu.

Ing. Roman Volek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice