Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Cyklovýlet na Brdo

Datum vytvoření

14. 4. 2009, 18:07:00

Období článku

22. 8. 2004

Rubrika

Zápisky z akcí

Vyjížďka na Brdo

Na neděli 22. srpna si skupinka členů KT Noha Bučovice domluvila cyklistický výlet na Brdo. Brdo je se svými 586,7 m nejvyšším vrcholem Chřibů. Tradičním se stalo setkání turistů, které probíhá každoročně 30. prosince.

Organizátorem naší akce se stal Jiří Adámek, který na toto místo zajíždí pravidelně v měsíčních intervalech. A to nejen pro potěchu duše z krásné přírody. Na vrcholu se již několik let staví nová rozhledna, jejíž výstavbu si pan Adámek fotograficky dokumentuje.

Poslední schůzka, na níž se vše domluvilo, byla téhož dne před polednem na hřišti TJ Vícemilice (domácí zde v hektickém závěru dokázali otočit nepříznivý stav a vyhráli 3:2). I přes blížící se mraky padlo rázné rozhodnutí: jedeme!

Sraz účastníků byl v jednu odpoledne před hospodou U Máčala. Do Nevojic jsme dojeli po silnici kolem Gigantu, dále jsme již museli po silnici E50. O trochu vzrušení v nudné jízdě se postarala první vlna dešťových přeháněk. Té jsme statečně čelili odbočením k benzínce u Nesovic.

Díky tomu nás dojel poslední účastník a tak jsme po chvilce mohli pokračovat v kompletní sestavě. Projeli jsme několik obcí na trase a před Stříleckou křižovatkou začalo opět drobně poprchat. Záhy však přeháňka přešla v hustý déšť, který v jeho útoku podporoval silný vítr. Tentokrát však nebylo kam se schovat – ani do autobusové zastávky. Než jsme dojeli k benzínce pod buchlovskými kopci, přestalo skoro pršet. Jakmile jsme se sjeli, pokračovali jsme dál.

Stoupání k motorestu Samota nás pěkně zahřálo. Počasí se také začalo umoudřovat, nesměle vykukovalo i sluníčko. A díky dešti, který pročistil letní vzduch se nám otevřely výhledy do daleké krajiny.

Od motorestu jsme se již vydali lesní cestou (celkem dobrá asfaltka) směrem k cíli našeho výletu. Úsek je zde až k Vlčáku značen modrou turistickou značkou a účastníci si připadali jako na houpačce. Sjezdy se střídaly se šlapáním do kopce. Mezitím také zmizel asfalt.

Od Vlčáku jsme pokračovali vpravo po červené značce. Brdo je odtud co by kamenem dohodil. Za několik okamžiků jsme již stáli před téměř hotovou rozhlednou, která bude v budoucnu dokreslovat panorama Chřibů. Díky ní je nejvyšší vrchol z dálky rozeznatelný již nyní.

I bez rozhledny je však z kopce pěkný rozhled. Krátce jsme se pokochali výhledem, zdokumentovali probíhající stavbu a vydali se ?směrem k domovu?.

Než jsme kola definitivně natočili směrem k Bučovicím, pokračovali jsme ještě 2,5 km na Bunč. Zde působil na sklonku 2. světové války partyzánský oddíl Olga, nyní je zde výletní místo. Na zahrádce místní hospůdky jsme posvačili a pokračovali v cestě.

Z Bunče jsme sjeli k táboru Kamínka u Roštína, kde jsme udělali další občerstvovací přestávku. Někteří ji využili k opravě defektů. Přes Roštín a Cetechovice jsme dorazili k silnici E50 a začali ukrajovat ze závěrečných kilometrů dnešního výletu.

Domluvena byla zastávka v Malínkách, ale nakonec jsme občerstvení posunuli až na areál koupaliště v Letošově. Díky chladnému počasí zde však nikdo nebyl, a tak se poslední zastavení uskutečnilo v Nevojicích v hospodě Radka Berky. To je častý cíl zejména našich podzimních vycházek do Ždánického lesa.

I přes počáteční nepřízeň počasí se všichni účastníci shodli, že akce se vskutku vydařila. Ačkoli prázdninám téměř odzvonilo, jejich konec byl okořeněn hezkým výletem, na který budeme ještě dlouho vzpomínat.

Ing. Roman Volek

© 2002—2022
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice