Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Mikulášský pochod, odhalení památníku u Slepice

Datum vytvoření

14. 4. 2009, 18:05:00

Období článku

4. 12. 2004

Rubrika

Zápisky z akcí

Mikulášstký pochod

V sobotu 4. prosince se uskutečnila na nejvyšším bodě Ždánického lesa (438 m n. m.) malá slavnostní událost. Za přítomnosti účastníků Mikulášského pochodu, který organizoval Klub turistů Noha Bučovice, byla odhalena malá socha druhému nejvěrnějšímu příteli člověka.

Všichni víme, že největší přítel člověka je pes. Kdo je však jako další na řadě? Kdo přináší nejvíce užitku? Kdo snáší s člověkem chvíle dobré i zlé a k tomu i vejce? Kdo ho budí svým hlasem? Kdo mu ukazuje, jak se hrabe? Kdo se docela dobře uplatní v kuchyni? Je to všemi opomíjená a často i degradovaná... Slepice.

Nejvyšší vrchol Ždánického lesa se jmenuje U Slepice. Leží na samých hranicích vyškovského a hodonínského okresu. Na tomto místě se v dnešní době křižují turistické i cykloturistické trasy. Jak ten název asi vznikl, o tom svědčí jedna pověst. Jeden ze synů majitele panství, Lichtensteina, byl se svou družinou na lovu. Zabloudil a jsa unaven, usnul pod vysokým stromem. Ze spánku ho probudil hlas tetřeví slepice. Sotva se stačil ohlédnout a již spatřil, jak se k němu řítí obrovský divočák. Nečekanou rychlostí vyšplhal na strom. Rozlícený divočák, byla to bachyně, pobíhal kolem stromu a rozrýval půdu. Lovci mu totiž před chvílí zastřelili mládě. Mladý Lichtenstein setrval na stromě několik hodin, než se divočák uklidnil a vzdálil se. Na počest toho, že mu tetřeví slepice zachránila život, pojmenoval toto místo U Slepice (doposud neslo označení U Jezírka).

Ing. Jaroslav Mlejnek

© 2002—2022
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice