Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Akce v roce 1998

Datum vytvoření

14. 4. 2009, 16:45:00

Období článku

31. 12. 1998

Rubrika

Zápisky z akcí

Z činnosti bučovických turistů v roce 1998

V roce 1998 organizoval oddíl turistiky TJ Bučovice pro veřejnost tři dálkové a turistické pochody, čtyři autobusové zájezdy, dva turnusy letního dětského tábora a 6 vycházek.

V sobotu 21. února se již potřetí konal Pochod Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého. Výjimečně krásné počasí přilákalo na trasy 5, 10, 17, 30 a 50 km 160 účastníků. Pro děti byla zpestřením projížďka na koních u černčínské hájenky.

První jarní neděli byli bučovičtí turisté hlavními pořadateli tradiční akce "První jarní výšlap". Za místo konání byla zvolena Mohyla míru a na akci po vlastních trasách přišlo 270 osob. Zpestřením byl zasvěcený výklad člena Napoleonské společnosti v dobové vojenské uniformě o průběhu slavkovské bitvy.

Ve čtvrtek 7. května odpoledne odjížděl z parkoviště u Obchodní akademie autobus s účastníky zájezdu "Karlštejnsko, Křivoklátsko a Posázaví". Ubytováni byli v prostých podmínkách tělocvičny ve Zdicích. Program zájezdu zahrnoval mimo jiné návštěvu Koněpruských jeskyní, hradů Karlštejna a Křivoklátu, výlet kolem Berounky a Sázavy. Největším zážitkem byla 15kilometrová procházka romantickou Posázavskou stezkou. Prosluněný den umocňoval příjemné chvíle u Sázavy s pohledy na skály s "trampskými" chatami z dob první republiky. Zajímavostí byla návštěva stylové restaurace U Rozvědčíka známé z děl Oty Pavla. Největší spokojenost s pohostinskými službami zaznamenali účastnici v restauraci v obci Srbsko - příjemné posezení, bohatý výběr a kvalitní obsluha. Z časových důvodů se nepodařilo navštívit zámecký park v Lánech u Prahy a Památník Josefa Lady v Hrusicích, kde měli bohužel již 45 minut před koncem své provozní doby zavřeno.

Poslední červencový týden uspořádal oddíl autobusový zájezd na Šumavu. Ubytování bylo zajištěno v ZŠ Frymburk. Odtud pak vyjížděl autobus s účastníky za túrami. V Novohradských horách navštívili Terčino údolí s umělým vodopádem a kamennou Kraví horu. Náročnější túra vedla z Nové Pece přes Kamenné moře a Plešné jezero strmým stoupáním kolem Stiefterova památníku na nejvyšší vrchol české Šumavy Plechý (1378 m n. m.) přes Trojmezí (hranice ČR, SRN a Rakouska) na Třístoličník a končila v Novém údolí, respektive ve Stožci, kde čekal autobus. Další trasa vedla Povydřím z Antýglu k Čeňkově pile. Všem se líbila cesta z Kvildy k pramenům Vltavy a zpět. Nepříznivé počasí provázelo návštěvu ve vzdálené Železné Rudě. Původně plánovaný výjezd lanovkou na Pancíř se omezil jen na "propršenou" vycházku k Černému jezeru. Odpoledne se počasí umoudřilo, takže měli naši turisté možnost pokochat se výhledy z věže hradu Kašperk či navštívit muzeum Šumavy v Kašperských Horách. Předposlední den využili někteří z účastníků k vycházkám do okolí Frymburka a Lipenské přehrady, jiní k vyjížďce na motorovém člunu po Lipně a k návštěvě Českého Krumlova. Zde s napětím sledovali krkolomnou jízdu a groteskní pády vodáků na vltavském splavu. Při návratu domů se autobus zastavil k prohlídce Muzea kuriozit v Pelhřimově a pak i Jihlavy.

Účast na 30. ročníku Bučovické padesátky (19. září) byla ovlivněna nepříznivým počasím předchozích dní. Na pěší trasy 5, 11, 20, 30, 50 km a cyklotrasy 50 a 30 km se vydalo 81 účastníků.

Poslední víkend v září navštívili bučovičtí turisté Beskydy a Vsetínské vrchy. Ubytováni byli v turistické základně Mraveniště u Valašské Bystřice. Díky pěknému počasí mohli uskutečnit výstup na Lysou horu, během něhož se zastavili u památníku Ivančena. Z Lysé hory prudkým klesáním sestoupili k přehradní nádrži Šance, kde ocenili přímo vzorovou úpravu její hráze. Následovala návštěva skokanských můstků ve Frenštátě pod Radhoštěm a projížďka lanovkou. V neděli se účastníci zájezdu vydali z Čartáku do Velkých Karlovic a odpoledne pak k Pulčínským skalám a k Čertovým skalám u Lidečka.)

Sobota 10. října patřila autobusovému zájezdu na "burčákový" pochod "Slováckými vinohrady".

Na trasy jubilejního 10. ročníku Vřesovické stovky (14. 11.) se vydal doposud rekordní počet 28 "stovkařů" z celé republiky; na padesát km 23 účastníci.

Zatím poslední akcí byla účast na "Mikulášském pochodu", který se konal v sobotu 5. prosince a jehož trasa vedla přes "Zlatého jelena" do Ždánic a zpět do Bučovic.

V příštím roce plánují bučovičtí turisté akce obdobného charakteru jako letos. Kromě dálkových pochodů to bude květnový zájezd na Českomoravskou vysočinu, červencový zájezd do Českého ráje, Českého středohoří a zářijový zájezd do českého a rakouského Podyjí.

Ing. Jaroslav Mlejnek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice