Kontakt na předsedu oddílu Ohlásit chybu - kontakt na webmastera Deutsche Version English version

KT Noha Bučovice, domovská stránka

-> Zápisky z akcí

-> -> Zájezd do Polska a Beskyd

Datum vytvoření

14. 4. 2009, 18:04:00

Období článku

14. 9. 2004

Rubrika

Zápisky z akcí

Zájezd do Osvětimi a Beskyd

V pátek 10 září odjížděli bučovičtí turisté na víkendový zájezd do Polska a Beskyd. Ubytování bylo zajištěno na kolejích Slezské univerzity v Karviné. Cestou jsme udělali malou zastávku v Příboru. Město je rodištěm světoznámého lékaře, zakladatele psychoanalýzy Sigismunda Freuda (1856-1939).

Sobota patřila návštěvě našich severních sousedů. Nabitý program jsme začali v bývalém koncentračním táboře v Osvětimi. Prohlídka památníku trvá s průvodcem asi 3 hodiny. Průvodkyně, která nás provázela, pochází ze Slovenska, a tak jsme měli výklad téměř v češtině.

V jednotlivých blocích jsou umístěny tematické expozice, které návštěvníky postupně seznamují s jednou z nejstrašnějších kapitol lidských dějin. V bloku číslo 16 je umístěna česká expozice. Mezi mnoha jmény obětí jsme se zastavili zejména u fotografie Jana Číhala. Působil jako kaplan v Bučovicích. Do Osvětimi byl převezen 4. září 1941. Zahynul 29. března následujícího roku.

Pro vězně přijíždějící do tábora bylo poselstvím obrácené "B" v nápisu "Arbeit macht frei" nad branou tábora. Mělo je upozornit, že ne vše, co se jim tvrdí, je skutečně pravda. Pro nás by měla být poselstvím návštěva takovéhoto místa nebo jen prosté studium dějepisu. Neboť národ, který nezná svou minulost je nucen si ji prožít v budoucnu ještě jednou!

O mnoho optimističtějším dojmem působila návštěva solných dolů ve Veličce. Zde zatím českého průvodce nemají. Přesto jsme se nakonec dokázali (i za pomoci tužky a sešitku) alespoň trochu domluvit a základním údajům jsme porozuměli.

Prohlídka začíná sejitím více než tří set schodů. Turisté se zde neseznámí jen s historií dolování soli v tomto kraji a s životem horníků. Po celé prohlídkové trase můžou obdivovat zručnost a um starých mistrů, kteří své představy vytesali do soli - materiálu, jehož bylo kolem dostatek.

Mezi impozantní prostory, které návštěvníky nadchnou, patří například kaple svatého Kingy nebo honosná restaurace hluboko pod zemí. Pro mnohé se však nezapomenutelným zážitkem stala jízda starým hornickým výtahem zpět na povrch zemský.

Poslední zastávkou bylo starobylé města Krakov. Večerní procházka starými ulicemi má své neopakovatelné kouzlo. Však také pro Poláky Krakov znamená totéž jako pro nás Praha.

Nedělní den patřil vycházce do přírody Beskyd. Autobus nás zavezl až na Přelač. Odtud nás zahřálo pěkné stoupáni až na Muřánkový vrch. Na vrcholu se nachází kaple, u které jsme se všichni vyfotografovali. Než jsme se sešli, využili někteří přestávku k malému občerstvení.

Odtud jsme pokračovali již mírným stoupáním na nejvyšší bod dnešní túry - Velký polom (1067 m n. m.). Již z kopečka jsme došli k hotelu Tetřev. Zdejší malou restauraci jsme zaplnili do posledního místa. Ba ještě nějaká scházela.

Přes nově otevřenou turistickou chatu Skalka, čehož někteří využili k obědu, jsme sešli až do cíle - Mostů u Jablůnkova. Zde bylo přece jen více příležitostí k občerstvení.

S mírným zpožděním jsme pak přes Slovensko odjížděli domů.

Ing. Roman Volek

© 2002—2024
web je generován aplikací OGMIAS, poslední aktualizace obsahu stránky 2. 8. 2017, 21:23:06
Volba pro město Bučovice